Home Σπορ ΑΗΤΤΗΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ, 78-63 ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
ΑΗΤΤΗΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ, 78-63 ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ

0
0

Το Περιστέρι καθάρισε στο τέταρτο δεκάλεπτο παίρνοντας τη νίκη κόντρα στη Λάρισα πετυχαίνοντας το τρίτο ροζ φ.α. εκτός έδρας

Το 3 στα 3 εκτός έδρας πέτυχε το Περιστέρι επικρατώντας με78-63 της Λάρισας στο κλειστό της Νεάπολης. Οι φιλοξενούμενοι μετά από τα τέλης της πρώτης περιόδου είχαν τον έλεγχο στο σκορ ενώ στην τελευταία περίοδο ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους. Ο ΜακΚρί με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών που είχαν ακόμη σε καλή ημέρα τους Μορέιρα (8 πόντους, 10 ριμπάουντ), Πέτεγουέι (11 πόντους) και Μπράουν (4 πόντους και 13 ριμπάουντ).

Η Λάρισα άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-0 στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης και 9-3 ένα λεπτό αργότερα. Γρήγορα όμως το Περιστέρι ισορρόπησε το σκορ ισοφαρίζοντας σε 11-11 ενώ προηγήθηκε και με 19-12 λίγο πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου (16-22). Η Λάρισα μείωσε σε 25-26 στο 15′ με το τρίποντο του Ζάρα όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 9-0 και στο 18′ ξέφυγαν για πρώτη φορά με 10 πόντους (25-35) με το φινάλε του ημιχρόνου να βρίσκει τους «κυανοκίτρινους» να προηγούνται με 38-30.

Και στο δεύτερο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 39-40 στο 24′ με το τρίποντο του Καράμπελα. Ωστόσο το Περιστέρι κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο με 54-48. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν τρία διαδοχικά τρίποντα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και προηγήθηκαν με 63-50 στο 33′ ενώ με ένα ακόμη τρίποντο του Σαλούστρου, έφτασαν στο 70-52 στο 35′. Η Λάρισα μείωσε προσωρινά σε 55-70 για να ακολουθήσει ένα νέο 8-0 από το Περιστέρι για να διαμορφωθεί το σκορ σε 78-55 δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος. Η Λάρισα μέχρι το φινάλε του αγώνα έτρεξε ένα δικό της σερί 8-0 για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με 63-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 30-38, 48-54, 63-78.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Χάντσον 20 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 ασίστ), Κρουμπάλι 7 (9 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης, Ζάρας 7 (1), Καράμπελας 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ουάσινγκτον, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης 11 (5/6 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σπαν 3 (1), Παπαντωνίου 7 (2/8 σουτ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): ΜακΚρί 17 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 11 (1), Χρυσικόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 6 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπράουν 4 (13 ριμπάουντ), Φύτρος, Μορέιρα 8 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Ζούγρης, Μανιάς, Μίλερ 10, Χάγκινς 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ)