Home Σπορ ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.: ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ, 73-65 ΤΟΝ ΤΥΦΩΝΑ
ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.: ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ, 73-65 ΤΟΝ ΤΥΦΩΝΑ

0
0

ΝΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΠΉΡΕ Ο ΑΡΗΣ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟ ΤΥΦΩΝΑ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΟΜΟΡΦΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

Στις νίκες επέστρεψαν οι άνδρες του Άρη Πετρούπολης μετά από 5 αγωνιστικές, επικρατώντας του Τυφώνα με 73-65.

Αποφασισμένοι μπήκαν οι παίκτες του Αρχιμανδρίτη να σταματήσουν το αρνητικό σερί. Κατάφεραν να κάνουν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, κυρίως το πρώτο δεκάλεπτο και να προηγηθούν με 40-26. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά με τους Καρτσωνάκη και Σερεπίσο τελικά να δίνουν έναν αέρα επτά πόντων (54-47) στον Άρη.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι με δύο τρίποντα πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής. Νιφόρος και Περιανίδης έφεραν το ματς στα ίσα 40’’ (65-65) πριν το τέλος με τον Σερεπίσο να ευστοχεί σε τρίποντο και να δίνει στην ουσία τη νίκη στην ομάδα του. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με φάουλ να κόψουν τις επιθέσεις αλλά οι παίκτες του Άρη ήταν εύστοχοι στις βολές και διαμόρφωσαν το τελικό 73-65.

Ο Άρης μετά από 14 αγώνες βρίσκεται στην 6η θέση με 22 βαθμούς 8-6, 949-905)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπούκας, Κούλης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 40-26, 54-47, 73-65

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ-ΓΡΑΒΑΛΟΣ): Σερεπίσος 7(1), Βενιτουράκης 11(2), Καρτσωνάκης 17(4), Χρονόπουλος, Σταύρος 12, Βεντούρης 3(1), Γιαννακόπουλος 5, Φάσουρας 2, Τασούλας 13, Γλυκός 3(1), Κατσοχειράκης, Ελευθερίου.

ΤΥΦΩΝ (ΓΕΩΡΓΑΓΑΛΑΣ): Πανέρης 11(1), Χρυσανθίδης, Δαλέζιος, Πετριανίδης 12(1), Φωτιάδης, Πρίφτης 14(1), Ρουγγέρης 6(2), Λυμπέρης, Νιφόρος 18(1), Κυπριώτης, Χανιώτης 4

ΑΜΙΛΛΑ: ΜΕ ΒΙΔΑΚΗ 67-65 ΤΟΝ ΑΘΗΝΑΪΚΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Το αήττητο σερί στην έδρα της για τέταρτο αγώνα διατήρησε η Άμιλλα που επικράτησε του Αθηναϊκού με 67-65.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να ελέγχουν το ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του όπου είχαν και το προβάδισμα. Στο τέλος της τρίτης περιόδου φάνηκε να έχουν καθαρίσει τη νίκη (55-44) και με τον Κακολύρη με τρίποντο να ανεβάζει τη διαφορά στο +14 (58-44). Ζεχερλής και Ζεγκινόγλου έιχαν όμως αντ΄θιεση άποψη και μείωσαν στους έξι πόντους και ο Εμίρης στη συνέχεια μέιωσε στον πόντο 62-61 και 63-63 στη συνέχεια. Ο Βιδάκης τελικά με δύο δίποντα δικά του έδωσε τη νίκη στην Άμιλλα.

Η Άμιλλα μετά από 14 αγώνες βρίσκεται στην 6η θέση με 22 βαθμούς (8-6, 972-975)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 40-31, 55-44, 67-65

ΑΜΙΛΛΑ (ΜΑΚΡΗΣ): Βιδάκης 13(2), Κακολύρης 12(4),Αναγνωστόπουλος 10(2), Βλασερός 8, Μαυροειδάκος 7, Σπηλιώτης 6(2), Παπαρίζος 5, Χύτας 2, Σιδέρης 2, Τσέρσακ 2, Παριανόπουλος, Κούνας.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ζεχερλής 14(4), Μέλλος 12, Ζεγκίνογλου 12, Κοκκάλιας 8(1), Εμίρης 8(1), Μιντζαρίδης 5(1), Παπαδημητράκης 2, Παζαράς 2, Τσανάκας 2, Κυραλέος, Δρόσος, Κατσέλος.

ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ, ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ

Στα άλλα αποτελέσματα η ΜΕΝ Ιλίου υποχρεώθηκε στη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα με 53-78 από τον Μαραθώνα, σε ένα παιχνίδι όπου οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν από την αρχή στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην τρίτη περίοδο να επιστρέψουν από το -20, αλλά δεν άντεξαν.

Παρά την ήττα της η ΜΕΝ Ιλίου παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς (12-2, 942-910) ένα μόλις βαθμό πίσω από τον Σπόρτιγκ που ηττήθηκε επίσης από την Άρτεμις Αχαρνών.

Στον πρώτο όμιλο η Ολυμπιάδα επικράτησε με 87-60 εκτός έδρας της Εστίας Φιλίας, ενώ η Ίριδα ηττήθηκε εντός έδρας από την Υπεροχή Εξχαρχείων με 66-72.

Στη βαθμολογία η Ολυμπιάδα βρίσκεται στην 11η θέση με 20 βαθμούς (6-8, 1069-1053) και η Ίριδα στην 12η θέση με 19 βαθμούς (5-9, 887-904).

Στις γυναίκες ο Άρης Πετρούπολης επιβλήθηκε με 66-34 της Πέυκης εντός έδρας και βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με 23 βαθμούς (9-5, 817-688).