Home Σπορ Β’ ΕΘΝΙΚΗ: ΗΤΤΕΣ ΓΙΑ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ Δ.
Β’ ΕΘΝΙΚΗ: ΗΤΤΕΣ ΓΙΑ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ ΚΑΙ ΔΑΦΝΗ Δ.

0
0

Δεν τα κατάφεραν Ένωση Ιλίου και Δάφνη Δ. στις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους στη δεύτερη αγωνιστική.

Την εντός έδρας ήττα με 75-80 γνώρισαν οι άνδρες της Ένωσης Ίλιου από τον ΑΠΑΣ Τα Φανάρια Νάξου για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ ΕΘνικής.

Με δύο βασικές απουσίες του Άρη Φουντά και του Θοδωρή Πανουσόπουλου αγωνίστηκε η Ένωση Ιλίου, που διατήρησε το προβάδισμα στο δεύτερο (43-33) και τρίτο δεκάλεπτο (64-61). Η Νάξος που ξεκίνησε την αντεπίθεσή της από τα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στα τελευταία πέντε λεπτά της 4ης περιόδου και το κράτησαν μέχρι τέλους.

Δεκάλεπτα: 16-27, 43-33, 64-61, 75-80

Διαιτητές: Τσαχάκης – Κουτσοδήμος – Ξυλάς

Ένωση Ιλίου: (Πανούλιας – Αγγελόπουλος): Σταθάκης 2, Μπαρμπαρής 20(1), Δαρμής 11(2), Μπέλλας 4(1), Δουρουντούς 8(1), Τσιουμπρής 7, Πανουσόπουλος Κ. 5, Σπυρόπουλος 6(1), Σαξιώνης 12, Κοντούλης, Κοσμίδης, Κουτσούμπας.

ΑΠΑΣ Τα Φανάρια: (Ρουμελιώτης – Κλαδάς): Μιλεντίγιεβιτς 18(4), Γυφτάκης 1, Προδρόμου 13 (2), Αναγνωστόπουλος 15, Ντόκιτς 10(2), Χαρούνι 6, Μπακέας 2, Λάκοβ 15(2), Πολίτης, Βουτιρόπουλος.

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝ.: ΗΤΤΑ ΜΕ 51-64 ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ

Αν ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα η Δάφνη Δαφνίου δεν είχε συνέχεια με τον Εθνικό να παίζει εξαιρετική άμυνα και να φτάνει στη νίκη με 64-51.

Με 6-0 προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Εθνικός επέβαλε το ρυθμό του προηγήθηκε με ένα σερί 12-0 (12-6), ενώ περιορίζοντας αισθητά στην επίθεση τους αντιπάλους προηγήθηκε με 27-19 στο ημίχρονο. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο με τον Βασιλόπουλο να μοιράζει ασίστ και τον Ολύμπιο να σκοράρει από τα 6.75 μ. φτάνοντας έτσι σε μία εύκολη νίκη.

Δεκάλεπτα: 12-6, 27-19, 40-30, 64-51

Διατητές: Φασόλης – Κιουλάφας – Λαζόγκα

Εθνικός (Χούμπαυλης): Ρουκάς, Σταματίου 7 (1), Γκαβασιάδης 6, Ιωάννου 9 (1), Καραφαντής 4, Βαθρακοκοίλης, Παπουτσής, Ολύμπιος 20 (6), Χρήστου, Βασιλόπουλος 18 (4τρ. – 10ασ.), Καππής, Καπερώνης

Δάφνη Δαφνίου (Στρατικόπουλος): Γκάτζο 3 (1), Καρακεχαγιάς 4, Βουατσίδης, Παυλίτινας, Δελίδης 6, Μήτσου 4 (1), Παπαδόπουλος 16 (1), Λιαράκος 2, Ρερρ

• Σε άλλο ματς της Γ’ Εθνικής ο Αιγάλεω πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη από την ΑΕ Ν. Κηφισιάς με 63-57.