Home Σπορ Μπάσκετ: Αγχωτική πρόκριση του Άρη Πετρ. 68-61 την Ίριδα στο Κύπελλο ΕΣΚΑ
Μπάσκετ: Αγχωτική πρόκριση του Άρη Πετρ. 68-61 την Ίριδα στο Κύπελλο ΕΣΚΑ

0
0

Τα εύκολα – δύσκολα έκανε ο Άρης Πετρούπολης που επιβλήθηκε με 68-61 εκτός της συμπολίτισσας Ίριδας και πήρε τη πρόκριση στο Κύπελλο ΕΣΚΑ.

Δεύτερη πρόκριση στο Κύπελλο ΕΣΚΑ πήραν οι άνδρες του Άρη Πετρούπολης που επιβλήθηκαν με 68-61 εκτός έδρας της συμπολίτισσας Ίριδας. Στις 12/9 ο Άρης είχε επιβληθεί με 72-58 εκτός έδρας του ΓΑΟ Κουκουβάουνων για την 1η αγωνιστική της πρώτης φάσης του Κυπέλλου.

Καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 22 πόντους διαφορά με το ημίχρονο τελικά να τον βρίσκει μπροστά στο σκορ με 16 πόντους (40-24). Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε αδικαιολόγητη χαλάρωση των παικτών του Ηλία Αρχιμανδρίτη. Σε συνδυασμό με τον εκνευρισμό που προκάλεσαν αρκετά λανθασμένα σφυρίγματα από τη διαιτησία των Αργυρούδη, Πετράκη που επέφεραν τρεις τεχνικές ποινές για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο ημίχρονο (τέσσερις στο σύνολο), δόθηκε η ευκαιρία στην Ίριδα να μειώσει στο σκορ ακόμη και σε έξι πόντους στην τέταρτη περίοδο. Στα τελευταία λεπτά όμως οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν ψύχραιμοι και κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά και να πάρουν την πρόκριση.

ΙΡΙΔΑ ΠΕΤΡ. – ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. 61-68

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 17-25, 24-40, 39-52, 61-68

ΙΡΙΔΑ (Σταματόπουλος): ΠΟΥΡΝΑΡΑΣ 1, ΣΤΑΘΑΚΗΣ 2, ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ 11(2), ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ 4, ΔΑΦΝΗΣ 5(1), ΚΑΚΟΥΡΙΩΤΗΣ 15(3), ΤΡΙΑΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ 1, ΛΙΑΝΕΑΣ 3, ΤΡΑΧΙΛΗΣ 3(1), ΤΖΑΒΕΛΑΣ 9 (1), ΜΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ 7, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ.

ΆΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Αρχιμανδρίτης, Σέιζης): ΡΑΠΤΗΣ, ΒΕΝΙΤΟΥΡΑΚΗΣ 7, ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 4, ΚΟΥΤΣΟΥΚΗΣ 3(1), ΣΤΑΥΡΟΣ 7, ΚΩΤΣΙΑΣ 15, ΣΕΡΕΠΙΣΟΣ 16(1),
ΤΕΡΖΗΣ, ΤΑΣΟΥΛΑΣ 14, ΚΑΡΡΙΚΙ, ΚΑΡΔΑΣΗΣ 2.