ΝΟΝ STOP Η ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ, ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ ΓΙΑ ΑΡΗ ΠΕΤΡ.

0
0

Η ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ ΠΕΤΥΧΕ ΤΗ 12η ΝΙΚΗ ΤΗΣ, ΕΝΩ ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ, ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΚΑΙ ΙΡΙΔΑ ΗΤΤΗΘΗΚΑΝ ΣΤΗ Β΄ΕΣΚΑ

Η προέλαση συνεχίζεται για τη ΜΕΝ Ιλίου που επιβλήθηκε με 75-62 του ΓΑΟΚ, σημείωσε τη 12η νίκη της και συνεχίζει το κυνήγι του Σπόρτιγκ στον πόντο.

Μόνο για εννιά λεπτά στην αρχή του αγώνα κατάφεραν οι Κουκουβάουνες να ζορίσουν τη ΜΕΝ Ίλιου. Μόλις η μηχανή των γηπεδούχων ζεστάθηκε πήρε το προβάδισμα στο σκορ και δεν το έχασε ποτέ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κοντά στο σκορ, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν  τους γηπεδούχους, που στα τελευταία λεπτά άνοιξαν την ψαλίδα και πήραν το ροζ φ.α.

Η ΜΕΝ Ιλίου παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 25 β. (12-1, 889-832 π.)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 35-34, 55-48, 75-62

Διαιτητές: ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ (ΓΕΩΡΓΑΛΑΣ-ΚΑΤΣΙΩΤΗΣ): ΝΙΝΟΣ 2, ΖΑΓΑΛΙΚΗΣ, ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ 3 (1), ΜΠΙΛΗΣ 2, ΚΑΡΥΑΤΗΣ 19 (5), ΠΟΥΡΟΣ 14 (3), ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΡΙΑΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ 7, ΚΩΤΣΙΑΣ, ΤΣΕΡΩΝΗΣ 22 (2), ΣΙΔΕΡΗΣ 4, ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ 2.

ΓΑΟ ΚΟΥΚΟΥΒΑΟΥΝΩΝ (ΚΟΥΚΛΑΚΗΣ-ΜΠΑΖΙΑΝΑΣ): ΛΟΥΪΖΟΣ, ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ 16 (2), ΚΟΥΜΠΟΥΡΑΣ 2, ΒΟΥΡΤΖΟΥΜΗΣ, ΜΩΡΑΪΤΗΣ 11, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 5 (1), ΜΠΑΡΜΠΑΡΗΣ 16 (2), ΡΟΪΔΗΣ, ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ 7, ΚΟΥΤΡΑΣ 2, ΒΛΑΒΙΑΝΟΣ, ΛΑΔΙΚΟΣ 3 (1).

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ: ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ Η ΑΝΟΔΟΣ 69-79 ΑΠΟ ΑΙΟΛΟ

Την πέμπτη συνεχή ήττα τους γνώρισαν οι άνδρες του  Άρη Πετρ. από τον Αίολο με σκορ 69-79, που τον φέρνουν πλέον στην 6η θέση της βαθμολογίας (20β., 7-6, 876-840 π.) και ένα βήμα πιο μακριά από τα πλέι οφ!

Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με τον Αίολο να έχει περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι του, ενώ ο Άρης «πλήρωσε» και την κακή του άμυνα σε όλο τον αγώνα αλλά και τις λανθασμένες επιθετικές του επιλογές στο τέλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 34-43, 54-55, 69-79

Διαιτητές: ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ-ΓΡΑΒΑΛΟΣ): ΣΕΡΕΠΙΣΟΣ 3 (1), ΒΕΝΙΤΟΥΡΑΚΗΣ 8 (1), ΚΑΡΤΣΩΝΑΚΗΣ 8 (2), ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ, ΣΤΑΥΡΟΣ 19, ΒΕΝΤΟΥΡΗΣ 10 (3), ΖΗΚΑΣ 3, ΦΑΣΟΥΡΑΣ, ΤΑΣΟΥΛΑΣ 16, ΓΛΥΚΟΣ 2, ΚΑΤΣΟΧΕΙΡΑΚΗΣ, ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ.

ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ 2006 (ΚΛΗΜΗΣ-ΖΑΜΠΕΤΑΣ): ΤΖΟΛΗΣ 7 (1), ΡΑΔΙΤΣΑΣ 32 (5), ΤΣΕΒΡΕΝΙΔΗΣ 2, ΜΑΜΟΥΝΗΣ 11 (3), ΔΟΥΤΣΙΝΗΣ 7, ΡΟΥΣΚΑΣ, ΧΙΝΗΣ 5 (1), ΣΚΟΥΡΟΣ, ΘΕΟΔΟΣΗΣ-ΠΑΠΑΛΟΥΚΑΣ, ΓΙΓΟΥΡΤΑΚΗΣ, ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ 15.

ΙΡΙΔΑ: ΛΥΓΙΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ 58-64 ΑΠΟ ΑΘΗΝΑΪΚΟ

Τη μεγάλη ευκαιρία να κάνει μία μεγάλη νίκη έχασε η Ίριδα Πετρ. που ηττήθηκε με 58-64 από τον δεύτερο στη βαθμολογία Αθηναϊκό.

Οι γηπεδούχοι σε όλο τον αγώνα κόντραραν την ομάδα του Βύρωνα με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια. Οι τέσσερις απουσίες βασικών παικτών της Ίριδας αποδείχθηκαν όμως καθοριστικές για τη νίκη, καθώς όσο και αν προσπάθησαν οι παίκτες του Σταματόπουλου, στα τελευταία δύο λεπτά ο έμπειρος Αθηναϊκός απέφυγε τις παγίδες και πήρε τη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 32-33, 45-43, 58-64

Διαιτητές: ΧΡΗΣΤΙΔΗΣ, ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΟ ΙΡΙΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΟΠΑΚΑΣ): ΠΟΥΡΝΑΡΑΣ, ΚΥΠΡΙΤΙΔΗΣ 9 (3), ΤΟΛΙΟΣ 12, ΛΥΣΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΣ 7 (2), ΚΙΟΥΚΗΣ 9, ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 13, ΒΟΥΡΤΣΑΣ 6 (1), ΚΑΡΑΜΟΥΖΑΣ, ΚΑΚΟΥΡΙΩΤΗΣ 2, ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΙΖΑΛΗΣ, ΒΕΜΟΣ.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣ (ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΑΚΟΣ-ΑΓΓΕΛΙΝΑΣ): ΜΕΛΛΟΣ-ΚΟΡΝΑΡΟΣ 10), ΠΙΝΗΣ 6 (1), ΖΕΧΕΡΛΗΣ 11 (1), ΠΑΖΑΡΑΣ, ΜΗΝΤΖΑΡΙΔΗΣ 7 (1), ΤΣΑΝΑΚΑΣ 8, ΖΕΓΚΙΝΟΓΛΟΥ 10, ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 6, ΚΟΚΑΛΙΑΣ 4, ΚΑΤΣΕΝΟΣ 2, ΔΡΟΣΟΣ, ΚΥΡΑΛΕΟΣ.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: ΑΣΦΑΙΡΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ, 74-83 ΑΠΟ ΦΙΛΙΠΠΟ!

Μία ανάσα από το «διπλό» μέσα στο γήπεδο του Φίλιππου έφτασε η Ολυμπιάδα, αλλά τελικά ηττήθηκε με 74-83.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και από το -5 να βρεθούν στο +2

Στο τελευταίο 1,5 λεπτό όμως οι παίκτες του Αντωνάτου έμειναν άσφαιροι με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν σερί 11-0 και να φτάνουν στην όγδοη νίκη τους.

Η Ολυμπιάδα παρέμεινε στην 11η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς (5-8, 982-993 π.).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 38-37, 57-52, 83-74

Διαιτητές: ΑΡΓΥΡΟΥΔΗΣ, ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ (ΤΣΙΤΟΣ-ΤΣΟΥΛΙΑΣ): ΜΠΟΤΣΑΣ 6 (2), ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΖΟΡΜΠΑΣ 2, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 24 (3), ΜΑΖΙΑΝΗΣ, ΖΕΜΠΕΡΗΣ 10 (1), ΛΟΥΚΑΣ, ΒΑΛΛΗΝΔΡΑΣ 12 (2), ΚΑΤΣΑΡΟΣ 18 (2), ΚΑΚΑΒΟΥΛΑΣ 2, ΤΣΙΝΙΚΑΣ, ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ 9.

ΑΟ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΑΝΤΩΝΑΝΤΟΣ-ΑΧΤΥΠΗΣ): ΚΑΫΜΕΝΑΛΗΣ 3 (1), ΤΣΑΚΟΣ, ΤΣΕΤΣΩΝΗΣ, ΝΗΛΗΣ, ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ 41 (3), ΦΥΛΙΟΣ 9, ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΛΕΕΙ 4, ΖΑΡΡΑΣ 3 (1), ΚΑΡΜΙΡΗΣ 2, ΣΚΟΥΦΑΚΗΣ 10 (1), ΣΚΑΡΠΑΣ 2.