Home Σπορ ΑΟ Άρης Πέτρ.: Ήττα, σε γκρίζο φόντο, μετά από τρεις παρατάσεις, 99-102 από Χϊο
ΑΟ Άρης Πέτρ.:  Ήττα, σε γκρίζο φόντο, μετά από τρεις παρατάσεις, 99-102 από Χϊο

ΑΟ Άρης Πέτρ.: Ήττα, σε γκρίζο φόντο, μετά από τρεις παρατάσεις, 99-102 από Χϊο

0
0

Μετά από τρεις παρατάσεις οι άνδρες ηττήθηκαν με 99-102 από τη Χίο για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μετά από ομηρικές μάχες 55 λεπτών οι παίκτες του Παπαδόπουλου δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη που κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο αλλά και με “γκρίζες σκιές” για φάουλ που δεν δόθηκαν σε κρίσιμες φάσεις στις παρατάσεις του αγώνα.
Σε όλο το ματς οι δύο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ εκτός από τις αρχές της τρίτης περιόδου όπου ο Άρης ξέφυγε προς στιγμήν με επτά πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι γρήγορα κάλυψαν. Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες της Χίου σκοράρουν μόνο από τη γραμμή των βολών εκτελώντας 14 βολές(!) έναντι τριών του Άρη και οδηγήσουν τον αγώνα στην παράταση. Και στις δύο παρατάσεις ο Άρης είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη έχοντας την τελευταία επίθεση, αλλά οι διαιτητές δεν του το επέτρεψαν μη σφυρίζοντας φάουλ πάνω στον Παντελιάδη, αλλά και στον Κουλούρη. Στην τρίτη παράταση η Χίος ξέφυγε με έξι πόντους (102-96). Ο Χανιάς με τρίποντο μείωσε στους τρεις και οι παίκτες του Άρη είχαν την ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα στα 8” που υπολείπονταν αλλά το τελευταίο σουτ τριών πόντων που επιχείρησε ο Χανιάς δεν ήταν εύστοχος.

Διαιτητές: Φάκαρος, Ντάση

Δεκάλεπτα: 25-26, 45-40, 66-66, 79-79 (κ.α.), 86-86 (α’παρ.), 90-90 (β’ παρ.), 99-102
ΆΡΗΣ ΠΕΤΡ. (Παπαδόπουλος – Κωνσταντόπουλος): Κούτρας , Βενιτουράκης 20(1), Χάνιας-Πανταζής 7(1), Κουλούρης 6(2), Λιακόπουλος 5(1), Μακρυγιάννης 19(5), Μπούτρης 10, Γιατράκος, Παντελιάδης 16, Καράμπελας 3, Μπέλη 10, Χριστόπουλος.

ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ (Βούλικας): Σουλίκας 9, Βούτας, Τσουρής 19(1), Καραφαντής, Μπουμπάρης 22, Αγγελίδης 12, Τροβάς 11(1), Κωσταντινάκος Π 11(3), Ανδρουλάκης 7(1), Κωσταντινάκος Δ, Σαμιώτης 11, Νακόπουλος.