Home Σπορ Β’ ΕΣΚΑ: ΣΟΥΠΕΡ ΝΙΚΗ Η ΙΡΙΔΑ, ΗΤΤΕΣ ΓΙΑ ΑΡΗ ΚΑΙ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ!
Β’ ΕΣΚΑ: ΣΟΥΠΕΡ ΝΙΚΗ Η ΙΡΙΔΑ, ΗΤΤΕΣ ΓΙΑ ΑΡΗ ΚΑΙ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ!

0
0

ΝΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕ Η ΙΡΙΔΑ – ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΝΕΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΑΠΟ ΑΡΗ – ΑΜΥΑΛΗ ΗΤΤΑ Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ – ΕΥΚΟΛΕΣ ΝΙΚΕΣ Η ΜΕΝ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Μετά από ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο η Ίριδα έκανε την ανατροπή και επικράτησε της Άμιλλας με 69-65.

Δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα η Ίριδα που αμυντικά δεν μπόρεσε να σταματήσει τους αντιπάλους και βρέθηκε να χάνει 19-26. Στη δεύτερη περίοδο ισορρόπησε τον αγώνα με τους φιλοξενούμενους όμως να μην χάνουν το προβάδισμα σε κανένα σημείο.

Η τρίτη περίοδος όμως ήταν καθοριστική για την έκβαση του αγώνα. Η ζώνη της Ίριδας καθήλωσε επιθετικά τους φιλοξενούμενους και τους περιόρισε στους 5 πόντους. Έτσι οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο σκορ και προηγήθηκαν με 46-40. Στο ίδιο μοτίβο και το 4ο δεκάλεπτο με την Άμιλλα να μειώνει στους δύο πόντους (66-64) τα τελευταία δευτερόλεπτα με πέντε σερί πόντους του Μαυροειδάκου αλλά την Ίριδα να αντέχει και από τη γραμμή των βολών να παίρνει τη νίκη.

Η Ίριδα με το χρυσό «δίποντο» έφτασε τους 28 βαθμούς (9-10, 1249-1225 π.) και βρίσκεται στην 8η θέση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-26, 30-35, 46-40, 69-65

ΊΡΙΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΟΠΑΚΑΣ): Πουρναράς 3(1), Βασιλόπουλος, Τόλιος 8(1), Λυσανδρόπουλος 7(2), Κιούκης 8, Βασιλείου 11, Καραμούζας 11(1), Γιαννακόπουλος, Μπουρβάνης 4, Καρακώστας 4, Χαϊδεμένος 13(1), Βενιός

ΆΜΙΛΛΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (ΜΑΚΡΗΣ):  Βλασερός 10, Τσέρσακ, Βιδάκης 16(2), Αναγνωστόπουλος 5, Χύτας 3(1), Κούνας, Σιδέρης 3, Στεφάνου, Σπηλιώτης, Κακολύρης 5(1), Παριανοπουλος 6(1), Μαυροειδάκος 17(1)

ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.: ΜΙΛΗΣΕ Η ΕΔΡΑ, 60-66 ΣΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΑ!

Με 60-66 ηττήθηκε ο Άρης Πετρ. στον Μαραθώνα έχοντας να αντιμετωπίσει εκτός από την αντίπαλη ομάδα και την κακή διαιτησία.
Σε ένα ματς που κρίθηκε στις… βολές με τους γηπεδούχους να εκτελούν 25 και τον Άρη μόλις 12.  Ο Άρης μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο 10λεπτο, είχε εξαιρετική απόδοση στη δεύτερη περίοδο που με ένα σερί 2-8 και ένα δεύτερο 4-11 έκλεισε το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 35-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πίεσαν και μείωσαν στην τρίτη περίοδο στον πόντο 46-47. Στην τέταρτη περίοδο όμως οι διαιτητές φόρτωσαν με 5 φάουλ τους δύο ψηλούς του Άρη Τασούλα και Σταύρο κάνοντας έτσι το έργο του Μαραθώνα πιο εύκολο.

Ο Άρης μετά την ήττα του στον Μαραθώνα έφτασε τους 28 βαθμούς (10-8, 1221-1151 π.) και βρίσκεται στην 7η θέση.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 27-35, 46-47, 66-60

ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ (ΤΣΑΦΑΡΑΣ Κ., ΤΣΑΦΑΡΑΣ Σ.): Μπίμπας, Συγγούνας 11, Μαυρουλέας, Ντάσης, Γεραμάνης 17, Ευαγγέλου 2, Μάρκου 7, Πρίφτης, Δαγκλής 29, Κάρα-Αχμέτ, Σολδάτος, Μπουρνούς.

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ, ΓΡΑΒΑΛΟΣ): Σερεπίσος, Βενιτουράκης 11, Σταύρος 16, Βεντούρης 5, Σηκάς 8, Χασουλίδης, Τασούλας 4, Γλυκός, Κατσοχειράκης1, Καρτσωνάκης 3, Γιαννακόπουλος 12, Ελευθερίου.

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ: ΕΥΚΟΛΗ ΝΙΚΗ 80-47 ΤΗΝ ΕΦΟΑ

Περίπατο πραγματοποίησε η ΜΕΝ Ιλίου κόντρα στην ΕΦΟΑ της οποίας επικράτησε με 80-47.  Οι παίκτες του Γεωργάλα δεν συνάντησαν καμία δυσκολία από την αρχή του αγώνα επέβαλαν το ρυθμό τους και αύξησαν σταδιακά τη διαφορά που στην τέταρτη περίοδο πήρε μεγάλες διαστάσεις ξεπερνώντας τους 30 πόντους.

Η ΜΕΝ Ιλίου μετά το «δίποντο» αυτό έφτασε τους 34 βαθμούς (15-4, 1254-1205 π.) και εξακολουθεί να βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12, 35-29, 61-43, 80-47

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: ΑΝΑΠΟΔΟ ΤΕΛΟΣ, 75-83 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΧΑΡΝΗΣ

Τα πάνω κάτω ήρθαν στον αγώνα της Ολυμπιάδας με την Αχαρνής στον οποίο ηττήθηκε με 75-83.

Η ομάδα της Πετρούπολης για 23’ διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ και κρατούσε τη νίκη στα χέρια της. Τα τελευταία λεπτά από κάποιες λάθος επιλογές και διαιτητικά λάθη, οι γηπεδούχοι έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους. Οι φιλοξενούμενοι άρπαξαν την ευκαιρία και με ένα επιμέρους σκορ 3-11 «έκλεψαν» τη νίκη.

Η Ολυμπιάδα μετά την απρόσμενη ήττα υποχώρησε στην 9η θέση με 28 βαθμούς (9-10, 1451-1422 π.)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 46-40, 67-65, 75-83

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: ΠΑΤΗΣΕ ΓΚΑΖΙ 78-61 ΤΟΝ ΚΑΡΕΑ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Καρέα και να πάρει τη νίκη με 78-61.

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο έβρισκαν τις λύσεις επιθετικά με τον Φίλιππο να ακολουθεί από κοντά αλλά να μην μπορεί να προηγηθεί. Στην τρίτη περίοδο ο Φίλιππος δυσκόλεψε το έργο στην άμυνά του, ενώ έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι πιο εύκολα προηγήθηκε στα μέσα της τρίτης περιόδου με 44-42 και έβαλε το νερό στο αυλάκι. Στην τέταρτη περίοδο πάτησε γκάζι και έφτασε τη διαφορά στους 17 πόντους.

Ο Φίλιππος έφτασε τους 32 βαθμούς (13-6, 1348-1178π.) και βρίσκεται στην 4η θέση.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 34-38, 58-50, 78-61.

• Στον άλλο αγώνα του 1ου ομίλου ο Θεμιστοκλής επικράτησε με 91-45 της Εστίας Φιλίας. Η ομάδα του Αιγάλεω παραμένει ζωντανή στην υπόθεση της παραμονής με 26 βαθμούς (7-12, 1166-1176 π.) και βρίσκεται στην 10η θέση.