Home Σπορ ΙΡΙΔΑ ΠΕΤΡ. : ΝΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ, 75-71 ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ
ΙΡΙΔΑ ΠΕΤΡ. : ΝΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ, 75-71 ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ

0
0

ΧΡΥΣΟ «ΔΙΠΛΟ» ΠΗΡΕ Η ΙΡΙΔΑ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΑΒΑΝΤΑΖ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ

Η Ίριδα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι με την Ολυμπιάδα της οποίας επικράτησε στο «Ν. Παξιμαδάς» με 75-71.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με 16 πόντους του εκπληκτικού Χρονόπουλου πήρε προβάδισμα έξι πόντων (38-32). Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους, κατάφεραν να διακόψουν το επιθετικό κρεσέντο του πρώτου σκόρερ της Ολυμπιάδας και μείωσαν τη διαφορά στους τρις πόντους (53-50). Στην τέταρτη περίοδο οι βοήθειες στο μαρκάρισμα του Χρονόπουλου ήταν καθοριστικές, ενώ επιθετικά ο Λυσανδρόπουλος επέδειξε ιδιαίτερη ψυχραιμία στις βολές (8/10) κυρίως, αλλά και με τα τρίποντα του Βασιλείου, του Τόλιου, και δικό του, η Ίριδα έφτασε στην κατάκτηση της νίκης.

Η Ίριδα μετά το «διπλό» στο «Ν. Παξιμαδάς» βρίσκεται στην 10η θέση με 21 βαθμούς (6-9, 962-975 π.), ενώ η Ολυμπιάδα Πετρ. βρίσκεται στην 11η θέση με 21 β, (6-9, 1140-1128 π.)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΣΚΟΥΤΑΣ, ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΗΣ

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 22-15, 15-18, 18-25

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (ΑΝΤΩΝΑΤΟΣ-ΑΧΤΙΠΗΣ): Καϋμενάκης, Τσάκος, Τσετσώνης 8(2), Καγκαράκης, Χρονόπουλος 29(1), Φίλιος 10, Πετρόπουλος, Λέσι, Ζάρρας, Καρμίρης, Σκουφάκης 22(2), Σκαμάς 2

ΙΡΙΔΑ (ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΟΠΑΚΑΣ): Βούρτσας 3(1), Κυπριτίδης 13(1), Τόλιος 5(1), Λυσανδρόπουλος 21(2), Κιουκής 5, Βασιλείου 10(2), Καραμούζας 4, Κακουργιώτης, Μπουρβάνης, Καρακώστας 10, Χαϊδεμένος 4, Βασιλόπουλος.

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ: ΧΩΡΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ, 53-72 ΑΠΟ ΑΙΟΛΟ ΤΑΥΡΟΥ

Δεύτερη σερί ήττα για τη ΜΕΝ Ιλίου και τρίτη στο πρωτάθλημα, με 53-72 από τον Αίολο Ταύρου.

Πλήρης ήταν η κυριαρχία των γηπεδούχων από το πρώτο λεπτό απέναντι στη ΜΕΝ που έδειχνε να έχει αδειάσει από ενέργεια. Από το πρώτο δεκάλεπτο ξέφυγε ο Αίολος με 10-2. Με τρίποντο του Αντωνόπουλου Β. και δύο έμμεσα τρίποντα (καλάθι & φάουλ) του Τριαντογιάννη οι φιλοξενούμενοι μειώσαν στο πόντο. Γρήγορα οι παίκτες του Κλήμη ξεφεύγουν στη δεύτερη περίοδο με το πίνακα να δείχνει διψήφια διαφορά και να κλείνει στο +15 (24-39) στο ημίχρονο. Χωρίς νεύρο η ΜΕΝ επιτρέπει στον Αίολο να εκτοξεύει στο +20 τη διαφορά.
Οι παίκτες του Γεωργαλά προσπάθησαν στην τελευταία περίοδο να σώσουν ότι μπορούσε να σωθεί, μείωσαν στους δέκα πόντους τη διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τους επέτρεψαν κάτι καλύτερο.

Η ΜΕΝ Ιλίου μετά την τρίτη ήττα της στο πρωτάθλημα παραμένει 2η με 27 βαθμούς (12-3, 995-982 π.)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΚΟΤΣΩΝΗΣ, ΚΑΡΑΠΑΠΑΣ

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 39-24, 55-38, 72-53

ΑΙΟΛΟΣ (ΚΛΗΜΗΣ): Τσόλης, Ραδίτσας 3(1), Τσεβρενίδης 6, Μαμούνης 18(3), Δουτσίνης 11, Ρούσκας, Χίνης 17(2), Σκούρος 1,  Θεοδόσης-Παπαλουκάς 4, Γιγουρτάκης, Καραδήμας 12.

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ (ΓΕΩΡΓΑΛΑΣ-ΚΑΤΣΙΩΤΗΣ): Νίνος, Ψαρόπουλος, Αντωνόπουλος Β. 11(2), Μπιλής2, Καρυάτης, Πούρος 13, Αντωνόπουλος Β. 9(1), Τριαντογιάννης 12, Κώτσιας, Ζαγαλίκης, Σιδέρης 2, Παπαδάκης 4.

Στα άλλα αποτελέσματα, ο Φίλιππος στον 1ο Όμιλο συνέτριψε την Εστία Φιλίας με 96-40 και έχει πλέον 24 βαθμούς (9-6, 1046-937 π.) και βρίσκεται στην 6η θέση. Ο Θεμιστοκλής Αιγάλεω ηττήθηκε εκτός έδρας με 55-60 από τον Αθηναϊκό και βρίσκεται στη 12η θέση με 21 βαθμούς (6-9, 879-906 π.)

Δεν έγιναν οι αγώνες Υπεροχή Εξαρχείων – Άμιλλα (1ος όμιλος) και ΕΦΟΑ – Άρης Πετρ. (2ος όμιλος).