ΝΙΚΗΣΑΝ ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ, ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ., ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ

0
0

ΕΥΚΟΛΑ ΝΙΚΗΣΑΝ ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. – ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ Η ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ – ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Στο Β’ ημίχρονο ο Πολυνίκης καθάρισε το ματς έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Πατάτα που φόρτωσε με 22 πόντους το αντίπαλο καλάθι.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Άγιοι Ανάργυροι έδειξαν τα δόντια τους και φάνηκε πως θα διεκδικήσουν επί ίσοις όροις τη νίκη. Η εξέλιξη όμως τους διέψευσε. Ο Πολυνίκης πλέον βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς (10-6, 1100-1073 π.), ενώ οι Άγιοι Ανάργυροι είναι στην τελευταία θέση με 19 βαθμούς (3-13, 1084-1184 π.)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος-Παυλόπουλος-Λαζαρίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 38-42, 69-56, 88-72

ΑΓΣ ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ (ΣΤΡΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΠΟΛΙΤΗΣ): Πατάτας 22(6) , Μόρφος Θ., Τσοχονελίτζε 2, Λιβανός 20, Μόρφος Β. 10, Βακάλης, Μπούτσικος, Παπαδόπουλος 8, Θεοδωρίτσης 17(3), Καλλίλας 6, Λοϊζος 3(1), Κάππης

ΓΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ(ΜΗΛΙΩΡΙΤΣΑΣ-ΦΑΣΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ): Χαραλάμπους 12(1), Λαγός 10(2), Πολυχρονόπουλος 15(1), Τσίτος 2, Παπαηλιού 7(1), Χασάπης, Αθανασάκης 11, Χανιώτης 6(2), Μανωλάτος 4, Χριστοφορίδης 4, Καπετάνιος 1

Β’ ΕΣΚΑ, 1ος ΟΜΙΛΟΣ
ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΝΙΚΗ Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  20-13, 36-32, 46-43, 63-71

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Ολυμπιάδα επί της Άμιλλας με 71-63 και πήρε βαθιά ανάσα. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στην τελευταία περίοδο και πήραν την πολύτιμη νίκη σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι για 30’ έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι.

Στη βαθμολογία η Άμιλλα βρίσκεται 6η θέση με 25 βαθμούς (10-6, 1118-1004 π.), ενώ η Ολυμπιάδα είναι στην 9η θέση με 23 βαθμούς (7-9, 1211-1191 π.)

Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΡΑΣΕ, 72-67 ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΡΙΔΑ

Δύσκολο βράδυ για την Ίριδα που ηττήθηκε από τον Φίλιππο στην έδρα της με 67-72. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στην τρίτη περίοδο να ισοφαρίσουν τον αγώνα, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Φίλιππου ήταν πιο εύστοχοι και πήραν τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  17-20, 29-33, 48-48, 67-72

Στη βαθμολογία Η Ίριδα βρίσκεται στην 11η θέση με 22 βαθμούς (6-10, 1029-1047 π.), ενώ ο Φίλιππος είναι πέμπτος με 26 β. (10-6, 1118-1004 π.)

Β’ ΕΣΚΑ 2ος ΟΜΙΛΟΣ
ΒΡΗΚΕ ΡΥΘΜΟ Ο ΑΡΗΣ, 77-56 ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ

Το ρυθμό του φαίνεται να βρίσκει και πάλι ο Αρης Πετρ. που επικράτησε εύκολα των Γλυκών Νερών με 77-56. Ο Ηλίας Αρχιμανδρίτης που είδε την ομάδα του να εξασφαλίζει νωρίς τη νίκη έριξε στην μάχη αρκετούς από τους μικρούς οι οποίοι τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο.
Ο Άρης Πετρ. βρίσκεται στη 9η θέση με 24 β. (9-6, 1026-961), με έναν αγώνα λιγότερο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 41-28, 62-44, 77-56

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ): Σερεπίσος 7(1), Βενιτουράκης 8, Ελευθερίου, Σταύρος 18, Βεντούρης, Ζήκας 2, Χασουλίδης, Τασούλας 8, Γλυκός 14 (1), Κατσοχειράκης 6, Καρτσωνάκης14(4).

ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ (ΚΑΤΣΑΜΠΙΚΗΣ): Γάσπαρης 6(1), Μαθιουδάκης 6(2), Γαϊτανάκης, Σωτηρόπουλος, Ντάουντ 11(1), Σταφυλάς, Σακελλαρίδης 10, Κοκκινίδης 4, Παρμαγκός 3(1), Καρακώστας 6, Σταύρου 5, Κοντογιωργάκης 5.

ΔΥΣΚΟΛΑ Η ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ, 61-56 ΤΟΝ ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Με τη φωτιά έπαιξε η ΜΕΝ Ιλίου, αλλά στο τέλος επικράτησε με 61-56 του ΟΦΗ Ηρακλείου, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι πλησίαζαν και περισσότερο με τους παίκτες του Γεωργαλά να βγάζουν άγχος. Στο τέλος όμως μέτρησε περισσότερο η θέληση τους για τη νίκη.
Η ΜΕΝ Ιλίου παραμένει στη 2η θέση της βαθμολογίας με 29 β. (13-3, 1056-1038 π.)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-20, 20-17, 18-10, 11-14

ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (ΤΑΣΙΟΣ): Σουμπούλης, Μαντζανάς, Βερβίτας 9(1), Καλάμης 2, Ξενόπουλος 7, Στεφανής 2, Γεωργακόπουλος 7, Νικολαΐδης, Καλούδας 3(1), Κουρής 12, Μαργαρώνης 11, Κούδας 3.

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ (ΓΕΩΡΓΑΛΑΣ):  Νίνος, Ζαγαλίκης, Αντωνόπουλος 3(1), Μπιλής, Καρυάτης 6(2), Πούρος 18(2), Αντωνόπουλος Β. 1, Τριαντογιάννης 10, Αδαμόπουλος, Τσερώνης 16, Σιδέρης 5(1), Παπαδάκης 2.