Home Σπορ ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.: Διπλό (71-68) στη Νέα Μάκρη, παίζει την άνοδο στα μπαράζ [video]
ΑΟ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.: Διπλό (71-68) στη Νέα Μάκρη, παίζει την άνοδο στα μπαράζ [video]

0
0

Με το διπλό στην παράταση απόδρασε από τη Νέα Μάκρη ο Άρης Πετρ. που θα διεκδικήσει πλέον την άνοδο σε αγώνες μπαράζ

Στην παράταση ο Άρης κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Νέας Μάκρης με 71-68 (60-60 κ.α.) και να κατακτήσει στο πρωτάθλημα τη δεύτερη θέση. Ματς για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες στην παράταση να  καταθέτουν ψυχή και πάθος για τη νίκη και με τον Άρη να στέκεται περισσότερο τυχερός.

Οι γηπεδούχοι που αγωνίζονταν για την παραμονή τους στην κατηγορία μπήκαν δυνατά προηγήθηκαν με 10-0, παγιδεύοντας τον Άρη στη ζώνη και σε αργό ρυθμό, διατηρώντας τη διαφορά υπέρ τους πάνω από δέκα πόντους. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν αρχικά στους 4 πόντους 42-38, 6΄30’’) και να προηγηθούν για πρώτη φορά στο σκορ με 55-58, 2’ 22’’ αλλά οι παίκτες της Ν. Μάκρης κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση με δύο καλάθια του Μπούτζη Α. (τρίποντο) και του Μπούτζη Π. που απάντησε στο τελευταίο καλάθι του Τασούλα.

Στην παράταση τα συστήματα πήγαν περίπατο οι παίκτες τουλάχιστον επιθετικά πήγαν σε ατομικές προσπάθειες με τον Άρη να είναι πιο αποτελεσματικός και στο τέλος πήρε την νίκη με 71-68.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Βαλουξής

Δεκάλεπτα: 14-7, 38-24, 48-41, 60-60 (κ. δ.), 68-71 (α’ παρ.).

Ν. Μάκρη (Μπούτζης, Κολοκυθάς): Σταμάτης 27 (3), Μπούτζης Α. 9 (1), Χαχολος, Πόγκας 5 (1), Δράκος 3 (1), Μπούτζης Ι., Μπούτζης Π. 12, Κατσινόπουλος, Τσιμπέρης 4, Αλεξόπουλος 2, Μεγαγιάννης 6.

Άρης Πετρούπολης (Αρχιμανδρίτης): Βενιτουράκης 14 (3), Ελευθερίου, Κουτσούκης 3 (1), Σταύρος 5, Κώτσιας 12 (1), Σερεπίσος 18 (2), Τασούλας 15, Χαϊδεμένος 4.

ΤΑ ΜΠΑΡΑΖ

Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή η κλήρωση των αγώνων κατάταξης μεταξύ των δευτεραθλητών της Β’ κατηγορίας ΕΣΚΑ.

Στους αγώνες μετέχουν ο ΆΟ Άρης Πετρούπολης, ο ΚΑΟ Λυκόβρυσης και ο ΑΟ Θρακομακεδόνων.

Οι τρεις ομάδες θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε μίνι πρωτάθλημα δύο γύρων και την άνοδο θα κερδίσει ο πρώτος της βαθμολογίας.

Μετά από την κλήρωση οι αγωνιστικές διαμορφώθηκαν ως εξής : 1η-4η: Λυκόβρυση-Άρης Πετρ., Θρακομακεδόνες ρεπό, 2η-5η: Άρης Πετρ. – Θρακομακεδόνες, Λυκόβρυση ρεπό, 3η -6η: Λυκόβρυση – Θρακομακεδόνες, Άρης ρεπό.