Home Σπορ ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.: ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ, 74-67 ΕΚΤΟΣ ΤΗ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΑ [VIDEO]
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.: ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ, 74-67  ΕΚΤΟΣ ΤΗ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΑ [VIDEO]

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ.: ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ, 74-67 ΕΚΤΟΣ ΤΗ ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΑ [VIDEO]

0
0

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Άρης Πετρούπολης που επιβλήθηκε με 74-67 στην παράταση εκτός έδρας της Δόξας Βύρωνος.

Χρειάστηκε το πεντάλεπτο της παράτασης για να καταφέρει ο Άρης Πετρούπολης να κάμψει την αντίσταση των γηπεδούχων.
Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια. Οι διαιτητές σφύριξαν αντιαθλητικό φάουλ στον Σκόρδα πάνω στον Λιαπούρη, και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 58-58. Ο πλέι μέικερ των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να ευστοχήσει στις δύο βολές και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο Άρης βρήκε τον τρόπο να σπάσει τη ζώνη των φιλοξενούμενων που τον ταλαιπώρησε σε όλη την κανονική διάρκεια. Με 7 πόντους του Βενιτουράκη, αλλά και βοήθειες από τους έμπειρους Βεντούρη – Τασούλα – Σταύρο έφτασε στην πρώτη του νίκη.
Σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ.
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο δεύτερο δεκάλεπτο να πάρουν μία διαφορά επτά πόντων (26-19). Ο Άρης απάντησε με ένα μίνι σερί 10-2, κατάφερε να αποκαταστήσει την ισορροπία.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 32-31, 44-48, 58-58 (κ.α.), 67-74

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ (ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ, ΜΠΕΝΙΣΤΑΣ): Κασιάνης 12(2), Μαλτίδης, Συριανός 8(1), Καλογεράκης 5, Μήτσης 8, Ζευγώλης 3(1), Ζεγκίνογλου 16, Αποστολόπουλος, Τριανταφύλλου, Μαμαλάκης 8, Καλογερόπουλος, Σκόρδας 7(1).

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ – ΓΡΑΒΑΛΟΣ): Σερεπίσος 8(2), Βενιτουράκης 17(2), Σταύρος 15(1), Βεντούρης 7(1), Λιαπούρης 8, Χασουλίδης, Τασούλας 16, Γλυκός, Σφηνιάς, Καγκαράκης 3(1), Ελευθερίου, Κατέλης