Home Σπορ Α’ ΕΣΚΑ: ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΦΙΛΙΠΠΟ ΠΕΡ. ΚΑΙ ΙΡΙΔΑ ΠΕΤΡ. [VIDEO]
Α’ ΕΣΚΑ: ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΦΙΛΙΠΠΟ ΠΕΡ. ΚΑΙ ΙΡΙΔΑ ΠΕΤΡ. [VIDEO]

0
0

Δύο σπουδαίες νίκες σημείωσαν Φίλιππος Περιστερίου και Ίριδα ενώ ο Πολυνίκης ηττήθηκε στο Βύρωνα.

Πραγματοποιώντας πολύ καλές εμφανίσεις ο Φίλιππος Περιστερίου επικράτησε με 76-70 του Εύνικου και η Ίριδα νίκησε έκτος έδρας τον Ο.ΚΑ.Μ με 75-71. Αντίθετα ο Πολυνίκης αν και το πάλeψε υπέκυψε στον ανώτερο Αθηναϊκό.

ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ – ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ 66 – 54

Δεν άντεξε ο «λαβωμενός» Πολυνίκης απέναντι στον ισχυρό Αθηναϊκό και ηττήθηκε με 54-66. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά. Οι παίκτες του Στρατικόπουλου εκμεταλλεύθηκαν τη χαλάρωση των γηπεδούχων και μείωσαν μέχρι τους τρεις πόντους, αλλά χωρίς να έχει συνέχεια η προσπάθειά τους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Στρέμπας, Περδετζόγλου, Βαλουξής

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-5, 31-20, 49-34, 66-54

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΑΚΗΣ, ΑΓΓΕΛΙΝΑΣ): Μέλλος-Κορνάρος 9 (1), Παρασκευόπουλος 9 (3), Ζεχερλής 17 (2), Καλλούλης 6 (2), Παζαράς, Ανδρουλάκης 2, Σαλούστρος 2, Κοκαλιάς 5 (1), Δημητρίου 9, Παγώνης 7 (1), Τσανάκας

ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ( ΣΤΡΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΡΗΤΙΚΟΣ): Δημούλης, Μπακίρης 6, Μαντούβαλος 4, Καλής 11, Κοκοβέσης 6, Κακαβούλας 3 (1), Σάμαρης 5 (1), Λάγιος 8 (1), Καρατζάνος 11.

ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ – ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ 76-70

Με 76-70ο Φίλιππος πήρε μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι στον Εύνικο πραγματοποιώντας την καλύτερη μέχρι σήμερα εμφάνισή του.

Για 30 λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο αλλά στην τελευταία περίοδο με κορυφαίους τους Παπαδόπουλο και Τσερώνη οι γηπεδούχοι πήραν μία διαφορά 8 πόντων 7 λεπτά πριν το τέλος και τη διατήρησε μέχρι τέλους παίρνοντας το τέταρτο ροζ φύλο αγώνα.

Ο Φίλιππος μετά από 7 αγώνες βρίσκεται στην 5η θέση με 11 βαθμούς (4-3, 456-452 π.)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σκούτας, Σιδερής, Μακρής

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 40 -37, 55-52, 76-70

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (ΓΕΩΡΓΑΛΑΣ- ΚΑΤΣΙΩΤΗΣ) Παναγιωτίδης 10(1) , Σκορίλας 3(1) , Λιαπούρης 4, Παπαδόπουλος 33(4) , Κακαλιάς, Κατσάνης, Αντωνόπουλος, Παπαβασιλείου 2, Πούρος 3(1) , Τσερώνης 19(1) , Παπαδάκης 2, Μανταλβάνος

ΕΥΝΙΚΟΣ (ΜΠΑΡΤΖΟΣ – ΣΙΔΕΡΗΣ) Δάλλας 2, Γούνης 13(1) , Κυπαρίσης 7, Παπανικολάου 8(1), Στύλλος, Ιωάννου 12, Κρητικός 11(1), Αρτεμάκης 8, Νικολόπουλος 6(2) , Φωτεινάκης, Ηλιόπουλος, Αποστολόπουλος 3

Ο.ΚΑ.ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ – ΙΡΙΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 71-75

Την πρώτη εκτός έδρας και δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Ίριδα  στο Μαρκόπουλο με σκορ 75-71, που της δίνει το διακιωμα να ελπίζει για την παραμονή.

Μετά το κακό ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου η Ίριδα αφυπνίστηκε και κάνοντας ένα επιμέρους σερί 18-7 βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 38-29.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο τρίτο δεκάλεπτο  να ροκανίσουν την διαφορά αλλά με καλές επιλογές και κυκλοφορία της μπάλας οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τις λύσεις και διατήρησαν το προβάδισμα.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι 69-71 αλλά η ψυχραιμία του Πουρναρά στις βολές έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Πετρούπολης.

Η Ίριδα με 9 βαθμούς (2-5, 443-492 π.) σε 7 αγώνες βρίσκεται στην 9η θέση.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ναστούλης, Παπαγεωργίου, Ζώρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 29-38, 47-54, 71-75

ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ (ΧΑΣΙΩΤΗΣ, ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΑΝΤΡΑΤΖΗΣ): Κυριαζής 12, Τσόλας2, Γιαννάκης 7, Πανταζής 12, Καραγιάννης 4, Νούτσος Α 4, Παπαγιαννάκος 14(1), Νούτσος Μ, Βλάχος 5, Σάρρας, Σιδέρης 11.

ΙΡΙΔΑ ΠΕΤΡ. (ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ): Πουρναράς 20(4), Σταθάκης 3(1), Λυσανδρόπουλος 14(2), Γιαννακόπουλος Κ, Ζαχαριάς 3, Κακουριώτης 5(1), Ντεφίδης, Βένιος, Γιαννακόπουλος Ν 19(3), Φιλόπουλος 9, Ανδρουτσόπουλος 2, Λιάνσας