Home Σπορ Α’ ΕΣΚΑ: ΝΙΚΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΙΠΠΟ
Α’ ΕΣΚΑ: ΝΙΚΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΙΠΠΟ

0
0

Ο Φίλιππος Περιστερίου σημείωσε την τρίτη του νίκη επικρατώντας με 56-49 του ΟΚΑ Μεσογείων

Μόνο ο Φίλιππος Περιστερίου κατάφερε να πάρει το ροζ φ.α. από τις ομάδες της Δυτικής Αθήνας που αγωνίζονται στην Α’ ΕΣΚΑ. Η Ίριδα Πετρούπολης και ο Πολυνίκης προσπάθησαν αλλά ηττήθηκαν από τον Μαραθώνα και την Άρτεμις αντίστοιχα. Τέλος η ΜΕΝ Ιλίου έμεινε για έκτη αγωνιστική μακριά από την νίκη.

Πιο εύκολα από ότι φανερώνει το τελικό 56-49 ο Φίλιππος Περιστερίου επιβλήθηκε του ΟΚΑ Μεσογείων και παραμένει στην 5η θέση ισοβαθμώντας με τον Μαραθώνα και τη Νηάρ Ηστ. Οι παίκτες του Γεωργαλά επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή και διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα ως το τέλος. Η διαφορά έφτασε και στους +11 34-23 στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά με ένα σερί 4-10 το Μαρκόπουλο έκλεισε την ψαλίδα στο τέλος του δεκάλεπτου στο -4 (38-33). Οι φιλοξενούμενοι δεν θέλησαν να δώσουν δικαιώματα στους αντιπάλους τους και πήραν πάλι διψήφια διαφορά 54-42, 2’39’’ πριν το τέλος, για να φτάσουμε στο τελικό 56-49.
Ο Φίλιππος μετά από 6 αγώνες βρίσκεται στην 5η θέση με 9 Βαθμούς (3-3,380-382 π.)

Δεκάλεπτα: 13-6, 27-23, 38-33, 56-49

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ( ΓΕΩΡΓΑΛΑΣ, ΚΑΤΣΙΩΤΗΣ): Παναγιωτίδης 2, Σκορίλας, Λιαπούρης 7(1) , Παπαδόπουλος 16(3) , Αλεξανδρόπουλος 4, Σιδέρης, Αντωνόπουλος, Παπαβασιλείου 13(1), Πούρος 4, Τσερώνης 5, Μανταλβάνος 5

ΜΕΣΟΓΕΙΑ (ΧΑΣΙΩΤΗΣ): Κυριαζής 14(1), Τσόλας, Γιαννάκης, Σίνης 2, Πανταζής 11(2) , Καράγιαννης 6(1) , Νούτσος 2, Παπαγιαννάκος 7(1), Νούτσος Μ 4, Βλάχος, Σάρρας, Σιδέρης 1.

ΑΡΤΕΜΙΣ ΑΧΑΡΝΩΝ – ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ 63 – 60

Μεγάλη προσπάθεια κατέβαλε ο Πολυνίκης αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή στον εκτός έδρας αγώνα με την Άρτεμις και ηττήθηκε με 60-63. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, άνοιξαν τη διαφορά ακόμη και στους 21 πόντους (43-22), Η χαλάρωση στην τελευταία περίοδο έδωσε το δικαίωμα στους παίκτες του Πολυνίκη να μειώσουν τη διαφορά και να απειλήσουν.
Ο Πολυνίκης μετά από 6 αγώνες βρίσκεται στην 7η θέση με 7 βαθμούς (1-5, 415-406 π.)

Δεκάλεπτα: 22-10, 35-19, 48-33, 63-60

ΑΡΤΕΜΙΣ ΑΧΑΡΝΩΝ (Δεσποτάκης, Μπελέγρης): Βαμβακάς, Κορωπιώτης 3, Λιβάνιος, Κατσαρός, Κετέμα, Χαλικάς 8(1), Κουλούρης 9, Αθανασάκης 16, Σιώμος 12, Στρατομήτρος 15(3), Ντάσης, Καμπίτης.

ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ (Στρατικόπουλος, Κρητικός): Λάγιος 9(1), Δημούλης 6, Τσοχονελιτζε 16(3), Μπακίρης 3, Μαντούβαλος 2, Κάλης, Κακαβούλας 5(1), Σάμαρης 2, Κρατζάνος 15(1), Κουβανάκης 2.

ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ – ΙΡΙΔΑ 63-59

Με 59-63 ηττήθηκε η Ίριδα στον Μαραθώνα πάρα την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Σταματόπουλου σπατάλησε στην ουσία το πρώτο ημίχρονο και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 32 -16. Στην επανάληψη αντέδρασαν, πίεσαν, βρήκαν ρυθμό και άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά μειώνοντας σε 50-45 στη λήξη του 3ου δεκαλέπτου. Το 4ο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό με την Ίριδα αν και βρέθηκε 8 πόντους πίσω δεν σταμάτησε να προσπαθεί και μείωσε δύο φορές στον πόντο 58-57 και 60-59 αλλά δεν κατάφερε την ανατροπή.
Η Ίριδα μετά από 5 αγώνες βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς (1-4, 307-348 π.)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-08,19-08,18-29,13-14.

ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ (Αναστόπουλος, Ντάσης): Κραμβουσάνος 5(1), Πουλής 11(3), Καρα-Αχμέτ, Μπαλαμπάνης, Συγγούνας 18(3), Καλογερόπουλος 6 (1), Τοτόμης, Ντούρας 4, Κύριος 8, Μάρκου, Μερκούρης 7, Αλεφαντής 4.

ΊΡΙΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σταματόπουλος, Τόπακας): Πουρναράς 1, Σταθάκης, Μπονής 2, Λυσανδρόπουλος 7(1), Γιαννακόπουλος Κ., Ζαχαριάς 6, Κακουριώτης 11, Μηλιόπουλος, Βενιός, Γιαννακόπουλος Ν. 22(2), Φιλόπουλος 10, Λιανέας.

• Τέλος η ΜΕΝ Ιλίου ηττήθηκε με 52-86 εκτός έδρας από τον ΑΣ Ιωνικό και έμεινε για έκτη αγωνιστική χωρίς νίκη. Η ΜΕΝ Ιλίου μένει στην τελευταία θέση της βαθμολογία με 6 βαθμούς (0-6, 295-462 π.)