Home Σπορ Β’ ΕΣΚΑ: Δεύτερος ο Άρης Πετρ., 73-53 τον ΦΟ Τούφας
Β’ ΕΣΚΑ: Δεύτερος ο Άρης Πετρ., 73-53 τον ΦΟ Τούφας

0
0

Με το δεξί μπήκε στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις του 2022 ο Άρης Πετρ. που επιβλήθηκε με 73-53 του ΦΟ Τούφας και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Πραγματοποιώντας την καλύτερη τους εμφάνιση στο πρωτάθλημα οι παίκτες του Ηλία Αρχιμανδρίτη, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Ο Άρης ξεκίνησε καλά δυνατά και βάζοντας την μπάλα στη ρακέτα προηγήθηκε με 11-4 και έκλεισε την περίοδο έχοντας το προβάδισμα με 24-18. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στη δεύτερη περίοδο και έβγαλαν αντίδραση μειώνοντας στους -2 στο ημίχρονο 32-30. Η τρίτη περίοδος ανήκει στην περιφέρεια του Άρη που με τέσσερις τρίποντες «βόμβες» έδωσε διαφορά εννέα πόντων (56-47). Ξεκινώντας με ένα σερί 11-1 στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανοίγουν την ψαλίδα στο +19 (67-48), 5’30’’ πριν το τέλος και κάπου εκεί η ζυγαριά γέρνει ολοκληρωτικά προς την πλευρά του Άρη που φτάνει στην έκτη νίκη του στο πρωτάθλημα με 73-53.

Ο Άρης Πετρούπολης σε 10 αγώνες έχει 16 βαθμούς (6-4, 713-656) και βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 8-12, 24-17, 17-6

AO ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ): Καγκαράκης, Βενιτουράκης 8(1), Μπρίφας 2, Κουτσούκης 9(3), Σταύρος 10, Κώτσιας 4, Σερεπίσος 23(3), Τασούλας 13, Σφηνιάς 2, Χαϊδεμένος 2

ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ (ΣΠΗΛΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ): Χαμηλός 2, Αθανασούλης, Θεοδωρομανωλάκης 2, Εμίρης 7(1), Φλώρος, Γκίνης, Βακρινός 3(1), Κουγιάνος 12(1), Βαρελάς 3, Κατσουλάρης 9(1), Γιαννουλάκος 8, Παπαϊωάννου 7.

«Διπλό» η Παλατιανή 71-69 στον Βύρωνα

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήραν οι Νέοι Παλατιανής που επικράτησαν με 71-69 της Δόξας Βύρωνα, ισοφαρίζοντας την ήττα της πρώτης περιόδου, χωρίς όμως να μπορέσουν να καλύψουν τη διαφορά των -8 πόντων.

Oι Νέοι Παλατιανής με 15 βαθμούς (5-5, 633-683), σε 10 αγώνες βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 32-40, 51-58, 69-71

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ (ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ): Καζιάνης 15, Μαλτίδης 4, Λιονάκης, Μαμαλάκης 15,  Ζηνέλης 9 (1), Ζευγώλης 7 (1), Βιτωράτος, Σκόρδας 16 (3), Ανδριώτης, Μπιτζίλη 3 (1), Ρούτσιας

ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ (ΜΠΑΡΔΑΣ, ΜΕΣΣΑΣ): Κούτρας, Αντωνόπουλος 19 (5), Σκαλωμένος 13 (2), Πετρόπουλος, Τριαντογιάννης 12, Καρυάτης 3, Παπαγγελάκης 12, Κωτσόπουλος 2, Ντόκος 10 (2), Κατριβάνος