Home Σπορ Α΄ΕΣΚΑ: ΑΒΑΝΤΑΖ ΠΟΛΥΝΙΚΗ 71-56 ΕΠΙ ΤΟΥ ΙΩΝΙΚΟΥ
Α΄ΕΣΚΑ: ΑΒΑΝΤΑΖ ΠΟΛΥΝΙΚΗ 71-56 ΕΠΙ ΤΟΥ ΙΩΝΙΚΟΥ

0
0

Σημαντική νίκη για τον Πολυνίκη, που σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις.

Μόνο ο Πολυνίκης Αγ, Βαρβάρας κατάφερε να νικήσει από τις ομάδες της Δυτικής Αθήνας στην Α’ ΕΣΚΑ. Συγκεκριμένα επικράτησε με 71-56 του Ιωνικού ΑΣ, ενώ οι Άγιοι Ανάργυροι ηττήθηκαν στην έδρα τους από τον Αίολο με 62-64. Ανάλογη τύχη και η Ίριδα Πετρούπολης που έχασε στην έδρα της από την Νήαρ Ηστ με 61-73.

Ο αγώνας του Φίλιππου Περιστερίου  εκτός έδρας με τον Απόλλων Σμύρνης διακόπηκε λόγω ολισθηρότητας του δαπέδου.

ΓΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ – ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ  62 – 64

Ντέρμπι αποδείχθηκε ο αγώνας των Αγίων Αναργύρων με τον Αίολο, με το σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια και τους γηπεδούχους τελικά να χάνουν με 62-64 και να μένουν δύο βαθμούς πίσω από τους δύο πρωτοπόρους Γαλάτσι και Αρτέμις Αχαρνών.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπούκας, Ροδόπουλος, Ιασωνίδης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 28-35, 44-42, 62-64

ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ (Μηλιωρίτσας, Κοκκινοβασίλης): Ευαγγελινός 1, Λαγός 14, Πολυχρονόπουλος, Τσίτος, Μανωλάτος 11 (1), Καλούδης 7 (1), Μουράτος 2, Θαλασσινός 6, Μανωλάτος, Χριστόδουλος 21

ΑΙΟΛΟΣ ΤΑΥΡΟΣ (Κλήμης, Φουσκάκης): Κατανιας 4, Παπαδόπουλος 2, Παππάς 3 (1), Μαμουνης 2, Καραδαράς, Δουτσινης 27 (3), Βάσσης, Χίνης 2, Νινος 1, Θεοδόσης- Παπαλουκάς 17, Καραδήμας 6/

ΑΓΣ ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ 71-56

Σημαντικής βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Πολυνίκης με 71-56 επί του Ιωνικού και απέκτησε προβάδισμα σε σχέση με τον αντίπαλό του στην υπόθεση παραμονής.

Ο Πολυνίκης με 9 βαθμούς (2-5, 486-462) σε 7 αγώνες βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας.

ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ (ΚΡΗΤΙΚΟΣ):  Καρατζάννος 6, Τσοχονελίτζε 8(1),  Μπακίρης 2, Μαντούβαλος 9(1), Καλής 8(1), Κοροβέσης 15(1), Κακαβούλας 1, Σάμαρης 2, Λάγιος 20(4)

ΙΩΝΙΚΟΣ (ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ, ΚΟΥΜΜΗΣ): Ελευθεριάδης, Βάτσιος, Κοντινός, Καλαντζής 8 (1),  Αλεξόπουλος, Τσέρσακ 19 (3), Πέτσος , Παπαγεωργίου 8, Μουργέλας 7(1) , Ιμαριαγκμπε 14.

IΡΙΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΗΑΡ ΗΣΤ 61-73

Άκρως ανταγωνιστική η Ίριδα πάλεψε για τη νίκη απέναντι στην πολύ ποιοτική ομάδα της Νήαρ Ηστ στο κλειστό της Αγίας Τριάδος, αλλά ηττήθηκε με 61-73.

Οι παίκτες του Σταματόπουλου ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 10-00 αλλά με τον Κουπίδη να αναλαμβάνει δράση οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 19-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ισορρόπησαν οι γηπεδούχοι με το σκορ να κλείνει στο 38-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες έσφιξαν η Ίριδα κρατήθηκε μέσα στο παιχνίδι (-11) αλλά στην κρίσιμη τελευταία περίοδο η κούραση και η αποβολή του Φιλόπουλου με 5 φάουλ δεν της επέτρεψαν να μείνει μέχρι τέλους στην διεκδίκηση της νίκης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φασόλης, Ραπτόγιαννης,Τσουραπας

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25,38-40,49-51,61-73

ΊΡΙΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σταματόπουλος, Τόπακας) : Πουρναράς 13(1), Σταθάκης, Μπονής 2, Λυσανδρόπουλος 17(3), Γιαννακόπουλος Κ., Ζαχαριάς 4, Κακουριώτης 6(1), Βενιός 2, Γιαννακόπουλος Ν. 8, Φιλόπουλος 6, Ανδρουτσόπουλος 3.

ΝΗΑΡ ΗΣΤ(Καραμπάς, Σκέτσος): Τζόκας 5(1), Πανταζής 3(1), Γαλάνης 6, Τηλιόπουλος, Πασσάς 3(1), Ρουμπέας 14(3), Κουπίδης 12, Τερτίκας, Σαρακασίδης 1, Αγγελόπουλος 2, Φουστέρης 27, Ματζούρος.

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ – ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ 54-57

Μία ανάσα από την πρώτη νίκη της έφτασε η ΜΕΝ Ιλίου κόντρα στον Αθηναϊκό, αλλά τελικά ηττήθηκε με 54-57, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για τη διαιτησία.

Η ομάδα του Ιλίου έβγαλε ενέργεια έμεινε κοντά στο σκορ για 20’ λεπτά ενώ επέστρεψε από το -10 στην τελευταία περίοδο και προσπάθησε για τη νίκη.

Η ΜΕΝ Ιλίου παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 7 βαθμούς (0-7, 249-519 π.)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αργυρούδης, Πετράκης, Χατζόπουλος

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 31-29, 39-49, 54-57

ΜΕΝ ΙΛΙΟΥ (Τσίτος, Λιαγκόζης): Τσιούτσιας, Γεωργακόπουλος, Λαινας 2, Γιαννάκης Θ. 3 (1), Τσουκαλάς 6, Δαφνος 15 (1), Γιατρούδης 18 (2), Τσικνάκης 7 (1), Γιαννάκης Α. 3

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χατζηγιαννάκος, Αγγελίνας): Μέλλος-Κορνάρος 6 (1), Παρασκευόπουλος 5 (1), Ζεχερλής 18 (2), Μηντζαρίδης 7 (1), Ανδρουλάκης, Παγώνης 7, Κοκαλιάς 6, Δημητρίου 8, Τσανάκας