Home Σπορ Α΄ ΕΣΚΑ: Νίκες για Φίλιππο Περ. και Ίριδα Πετρ.
Α΄ ΕΣΚΑ: Νίκες για Φίλιππο Περ. και Ίριδα Πετρ.

0
0

Δύο νίκες πέτυχε ο Φίλιππος Περ. επί του ΟΚΑ Μεσογείων και του Σπόρτιγκ, ενώ πολύτιμη νίκη σημείωσε και η Ίριδα Πετρ.

Με δύο νίκες συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο Φίλιππος Περ. που τον έφερε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Πολύτιμη νίκη σημείωσε και η Ίριδα Πετρ., ενώ ήττες σημείωσαν Πολυνίκης και ΜΕΝ Ιλίου.
Με το διπλό απέδρασε από το κλειστό των Πατησίων ο Φίλιππος Περ. που επικράτησε με 73-65 του Σπόρτιγκ, στο εξ αναβολής ματς για τη 12 αγωνιστική που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 16/2/2022.

Οι φιλοξενούμενοι έχοντας σε καλή μέρα τον Παπαδόπουλο και Τσερώνη, άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων προηγήθηκαν με 29-25 στο ημίχρονο. Με τους ίδιους πρωταγωνιστές οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην τρίτη περίοδο με 36-26 και 45-31 τρία λεπτά πριν τη λήξη του δεκάλεπτου.  Ο Σπόρτιγκ μείωσε στο καλάθι 50-52 χάρη σε 12 πόντους του Τσέλιου, ενώ βρήκε λύσεις και απάντησε στο νέο ξέσπασμα του Φίλιππου και το 52-60 το μετέτρεψε σε 57-60 τρία λεπτά πριν το τέλος, χωρίς όμως συνέχεια. Οι Περιστεριώτες με Αλεξανδρόπουλο και Παναγιωτίδη πήραν πάλι διαφορά 10 πόντων (61-71) και η νίκη έγειρε προς το μέρος τους.

Δεκάλεπτα:  15-14, 25-29, 41-49, 65-73

Σπόρτιγκ (Ψυχογιόπουλος, Τάσιος): Κοζίρεβ, Κυριαζόπουλος 2, Αλεξόπουλος 8 (2), Αντωνόπουλος 7 (1), Δέλγας 8, Τσέλιος 30 (4), Βουλγαράκης 2, Καραμπάτος 8, Μιχαλόπουλος, Πλεσιώτης, Παπάνογλου.

Φίλιππος (Γεωργάλας, Κατσιώτης): Παναγιωτίδης 6, Δάλλας 3 (1), Παπαδόπουλος 25 (3), Κωνσταντώνης 5 (1), Αντωνόπουλος 3 (1), Πούρος 5 (1), Τσερώνης 12, Μανταλβάνος 4, Αλεξανδρόπουλος 10 (1).

ΟΚΑ Μεσογείων – ΑΠΣ Φίλιππος 70-72

Ο Φίλιππος στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής επικράτησε εκτός έδρας της ΟΚΑ Μεσογείων με 72-70 και σε συνδυασμό με τη νίκη στα Πατήσια ανέβηκε στην 4η θέση με 23 βαθμούς (9-5, 940-923).

Δεκάλεπτα: 16-17, 36-39, 49-55, 70-72

ΟΚΑ Μεσογείων (Χασιώτης, Αθανασόπουλος, Μανδρατζής): Κυριαζής 13 (2), Καράμπελας, Σίνης 3 (1), Πανταζής 2, Καραγιάννης 8 (2), Νούτσος Α. 19, Παπαγιαννάκος 13, Νούτσος Μ. 9 (2), Σάρρας 3, Φράγγος, Κορωνίδης.

Φίλιππος (Γεωργαλάς, Κατσιώτης): Παναγιωτίδης 4, Δάλλας, Αλεξανδρόπουλος 14 (3), Παπαδόπουλος 12 (2), Κωνσταντώνης 5 (1), Αντωνόπουλος, Τσερώνης 33 (3), Παπαδάκης, Μανταλβάνος 4.

Ίριδα Πετρούπολης – Μαραθώνας 64 – 57

Την τρίτη νίκη της πέτυχε η Ίριδα επί του Μαραθώνα με σκορ 64 – 57. Η ομάδα της Πετρούπολης ήταν καλύτερη σε όλο το διάστημα του αγώνα και προηγήθηκε με 61-50, δύο λεπτά πριν το τέλος, με τον Μαραθώνα να μειώνει αλλά να μην προλαβαίνει να κάνει την ανατροπή.

Δεκάλεπτα : 19 – 17,16-13,18-14,11-16.

Ίριδα Πετρούπολης (Σταματόπουλος) : Πουρναράς 3,Σταθάκης 3(1),Κοντινος 2,Λυσανδροπουλος 6(2),Κιουκης 10 Ζαχαριας 1,Κακουριώτης 18(2),Λιανέας, Γιαννακόπουλος 10(1),Φιλόπουλος 9, Ανδρουτσόπουλος 2,Μηλιοπουλος.

Μαραθώνας ( Αναστασοπουλος) : Πριφτης, Συγγουνας 9(1),Καλογεροπουλος 10(1),Ντασης,Ντουρος 5(1), Μαρκου 2,Αλεφαντης 10,Φερακης 9,Ποππης, Κραμβουσανος,Καρα Αχμετ, Πουλης 12(1).

ΑΓΣ Πολυνίκης Αγ. Βαρβ.-ΓΣ Άρτεμις Αχαρνών 65-69

Δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα ο Πολυνίκης με 65-69 από την Άρτεμις και με 18 βαθμούς (5-8, 887-826) βρίσκεται στην 8η θέση.

Πολυνίκης (Στρατικόπουλος, Κρητικός): Δημούλης, Τσοχονελίτζε 16 (2), Κακαβούλας, Μπακίρης 6, Μαντούβαλος 1, Πρωτόπαππας, Καλής 21 (3), Κοροβέσης 5, Σάμαρης 13 (3), Λάγιος 3 (1).

Άρτεμις Αχαρνών (Δεσποτάκης, Μπελέγρης):  Βαμβακάς 3, Παγωνίδης, Κορωπιώτης, Κατσαρός 9 (3), Χαλκιάς 10 (3), Κουλούρης 19, Αθανασάκης 15, Σιώμος 4, Στρατομήτρος 9 (2).

ΜΕΝ Ιλίου-Ιωνικός ΑΣ 60-75

Νέα ήττα υπέστη η ΜΕΝ Ιλίου με 60-75 από τον Ιωνικό και μένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: 13-13, 21-38, 35-54, 60-75

ΜΕΝ Ιλίου (Τσίτος, Λιαγκόζης): Γεωργακόπουλος, Καραμπεσίνης 2, Γιαννακάκης 5 (1), Ζαγαλίκης 7 (2) , Δαφνος  10 (2), Γιατρούδης  20 (1), Μητρέλος 16, Λάινας.

Ιωνικός (Καλαντζής): Πέτσος 2, Βάτσιος Α. 4, Διαμαντόπουλος, Βάτσιος Β. 4, Παπαβασιλείου 3, Καλαντζής 4, Μούργελας 25 (2), Τσέρσακ, Ιμαριάγκμπε 10, Παπαγεωργίου 12, Ρουμελιώτης 11 (2).