Home Χωρίς κατηγορία Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ: ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΑΙΓΑΛΕΩ ΚΑΙ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ
Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ: ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΑΙΓΑΛΕΩ ΚΑΙ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ

0
0

Με νίκες προχώρησαν οι ομάδες του Αιγάλεω και της  Ένωσης Ιλίου στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Το πρωτοπόρο Αιγάλεω υποχρέωσε σε ήττα τον ΟΦΗ στην έδρα του με 72-80, ενώ η Ένωση Ιλίου πήρε ανάσα νικώντας με 66-60 το Ληξούρι στην έδρα του.

Στην πρώτη του εντός έδρας ήττα υποχρέωσε τον ΟΦΗ το Αιγάλεω που επικράτησε με 80-72 και συνεχίζει αήττητο το πρωτάθλημα. Ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει και μια μικρή διαφορά προηγούμενος με 25-20 με την λήξη του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ο ΟΦΗ διατήρησε την υπέρ του διαφορά και την έφτασε κοντά σε διψήφιο πόντο όμως με ένα σερί 7-0 στο τελευταίο λεπτό το Αιγάλεω μείωσε σε 43-42 με την λήξη του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο το Αιγάλεω πέρασε μπροστά στο σκορ στο 25΄με 51-53 και το έκλεισε με το σκορ 61-58 υπέρ του. Η τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι για τις δύο ομάδες που μέχρι και δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα πήγαιναν πόντο- πόντο με το σκορ στο 38′ να είναι ισόπαλο 71-71. Το Αιγάλεω έκανε ένα 6-0 (77-71) και κράτησε μέχρι τέλους το υπέρ του προβάδισμα κατακτώντας μια πολύτιμη νίκη με 80-72.

Το Αιγάλεω μετά από 5 αγώνες βρίσκεται στηνη πρώτη θέση με 10 βαθμούς (5-0, 385-340 π.)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 43-42, 58-61, 72-80

ΟΦΗ (Ράλλης – Καρλάφτης): Μποχωρίδης 17(1), Μητρόπαππας 4, Καρλάφτης 7(2), Τσερκιτζόγλου 4, Μηλαθιανάκης, Λιανός 11(1), Αγαπιάδης 11(1), Πρωτογεράκης 2, Καψάλης, Θεοδωρίδης 1, Καμπάκας 3(1), Πάλλης 12.

ΑΙΓΑΛΕΩ (Ζαβός): Κούμπουρας 15(1), Ντακούλιας 14, Λουκάς 4, Παπανδρέου 8 (1), Καρασταμάτης 5(1), Μαχαίρας 17, Παπαδόλιας 7(1), Βλάχος.

ΈΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ-ΛΗΞΟΥΡΙ 66-60

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση με δύναμη και πάθος Η Ένωση Ιλίου υπέταξε την ομάδα του ΝΕΟ Ληξουρίου με 66-60 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα παίρνοντας βαθιά ανάσα. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους προηγήθηκαν με 32-23 στα μισά της δεύτερης περιόδου και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 41-34. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΝΕΟΛ επέστρεψε δυναμικά στην αναμέτρηση, αλλά οι παίκτες της Ένωσης είχαν τις απαντήσεις και παίζοντας εξαιρετική άμυνα και ελέγχοντας τα ριμπάουντ έφτασαν στη νίκη με 66-60.

Η Ένωση Ιλίου μετά από 5 αγώνες βρίσκεται στην 8η θέση με 7 βαθμούς (2-3, 344-346 π.)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 41-34, 47-47, 66-60

ΈΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Πανούλιας-Αγγελόπουλος): Γεροκώστας 6, Τσιουμπρής 9, Φουντάς 2, Σπυρόπουλος 18(2), Δαρμής 3(1), Μπέλλας 11, Πανουσόπουλος Θ. 2, Γκαβανόπουλος 15(2), Καλύβας, Παπανδρέου, Πανουσόπουλος Κ., Κοσμίδης.

ΝΕΟΛ (Τζουγανάτος-Βαρδαβάς): Νιφόρας 4, Χονδρογιάννης 9(1), Βαβάτσικος 25(5), Τρυφωνόπουλος 5, Κασπίρης 14(4), Παππάς 1, Λαμπρόπουλος 2, Αντωνάτος, Συνοδινός, Χοτζάι, Μαρούλης, Ματσούκης.