Home Σπορ Β’ Εθνική Ανδρών: Χωρίς αντίπαλο το Αιγάλεω, πάλεψε η Ένωση Ιλίου
Β’ Εθνική Ανδρών: Χωρίς αντίπαλο το Αιγάλεω, πάλεψε η Ένωση Ιλίου

0
0

Με 12 νίκες σε 13 αγώνες έκλεισε το Αιγάλεω τον πρώτο γύρο στην κορυφή της βαθμολογίας μετά το 82-72 στα Μελίσσια, αντίθετα με την ΑΕ Ιλίου που πάλεψε στη Ν. Φιλαδέλφεια άλλα έδειξε ανέτοιμη και ηττήθηκε με 67-85 από τη ΦΕΑ

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το Αιγάλεω επικράτησε με 82-72 εκτός έδρας των Μελισσίων παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας του 20υ ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας.
Με ηγέτη τον Μάρκο Ψημίτη ( 26π.), οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν το ρυθμό τους από την αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου όπου πήραν διψήφια διαφορά στο σκορ η οποία άγγιξε και τους 24 πόντους στην τρίτη περίοδο. Χωρίς αντίπαλο οι παίκτες Μυλωνά διατήρησαν τη διαφορά στο +19 μέχρι και το τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν ένα σερί 9-0 και να κλείνουν τη διαφορά στο τέλος στο -10 (72-82).

Το Αιγάλεω μετά από 13 αγώνες βρίσκεται στην πρώτη θέση με 25 βαθμούς (12-1).

Δεκάλεπτα: 14-19, 26-48, 44-68, 72-82

ΜΕΛΙΣΣΙΑ (ΔΑΓΛΑΣ – ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ): Πρόφκα 10 (2), Στεργίου Μ 13 (3), Πανέρης, Οικονομόπουλος 3, Κοντός Ι 1, Δοξάκης 4, Σεργιένκο 10, Μπακέας 19 (5), Στεργίου Δ, Μαλτέζος 8, Δουρουντούς 2, Κοντός Γ 2

ΑΙΓΑΛΕΩ (ΜΥΛΩΝΑΣ): Μόρφος 5, Ντακούλιας 6 (2), Κουμπούρας 7 (1), Παπαδόπουλος, Καννας 6 (2), Καρασταμάτης 6 (2), Μαχαίρας 13 (1), Νικολιδάκης, Ψημίτης 26 (2), Παπαδολιάς 9 (1), Βλάχος 4

ΦΕΑ – ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 85-67

Με 67-85 ηττήθηκε η Ένωση Ιλίου στο «Απόστολος Κόντος» από τη Τρίτη, στον πρώτο όμιλο της Β’ Εθνικής, ΦΕΑ. Οι γηπεδούχοι  με πιεστική άμυνα και γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι τους  επιβλήθηκαν από το πρώτο κιόλας λεπτό των φιλοξενουμένων.

Γρήγορα οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά ασφαλείας με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν μπλοκαρισμένοι και να μην μπορούν να κάνουν το παιχνίδι τους. Η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους στο ημίχρονο, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο τους ξεπέρασε. Οι φιλοξενούμενοι πάντως καταβάλλοντας υπερπροσπάθεια κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους -12 (63-51), χωρίς όμως συνέχεια. Στην τελευταία περίοδο ο Μπίγγος με τρία τρίποντα  έδωσε αέρα 17 πόντων στην ΦΕΑ(74-57) και τα πάντα κρίθηκαν υπέρ των γηπεδούχων.

Η Ένωση Ιλίου μετά από 11 αγώνες βρίσκεται στη 12 η θέση με 15 βαθμούς (4-7).

Δεκάλεπτα: 24-8, 53-24, 64-51, 85-67

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (ΚΑΡΑΤΖΑΣ): Κοντός 14 (2), Γεωργοπαπαδάκος 4 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Δικαιόπουλος, Στεργιάκης 14, Ζήρος 2, Λίτσος 5 (1), Μπίγγος 11 (3), Καραχάλιος 15 (1), Καραλευθέρης 17 (4).

ΈΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (ΠΑΝΟΥΛΙΑΣ): Κοντούλης, Δαρμής 6 (2), Γεροκώστας 13, Φουντάς 2, Κοσμίδης, Περπελάι, Σπυρόπουλος 15 (1), Μπέλλος 14 (1), Αντωνόπουλος, Παπανδρέου 2, Τσιούμπρης 13, Κων. Πανουσόπουλος 2.