Home Σπορ Basket League: Ήττα στις λεπτομέρειες για το Περιστέρι, 77-82 από τον Προμηθέα
Basket League: Ήττα στις λεπτομέρειες για το Περιστέρι, 77-82 από τον Προμηθέα

0
0

Το Περιστέρι ηττήθηκε στο τέλος με 77-82 από τον Προμηθέα στο “Δημήτρης Τόφαλος” και έχασε την ευκαιρία να πάρει ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο.

Οι λεπτομέρειες στις τελευταίες επιθέσεις έκριναν την αναμέτρηση του Περιστερίου με αντίπαλο τον Προμηθέα στην Πάτρα και οδήγησαν στην ήττα (82-77). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και πήραν διαφορά 10 πόντων (16-6) στο 8ο λεπτό, χάρη στην πολύ καλή άμυνα. Το Περιστέρι αντέδρασε και μείωσε σε 18-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με φόρα μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, και προηγήθηκαν ακόμη και με 5 πόντους (34-29 στο 17΄), για να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά ενός πόντου (38-37).

Ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε τις απαντήσεις στο τρίτο δεκάλεπτο και έδωσε στον Προμηθέα προβάδισμα 11 πόντων (55-44) στο 27΄, για να κλείσει το δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους στο +6 (58-52).

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς μείωσε στον πόντο (64-63) με σερί 6-0. Οι Πατρινοί όμως απάντησαν με επιμέρους σκορ 8-1 πήραν πάλι προβάδισμα για τη νίκη (72-64). Το Περιστέρι ισοφάρισε σε 74-74 περίπου ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη, αλλά ένα καλάθι και φάουλ του Ρέι και ένα τρίποντο του Σίμπσον έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων στον Προμηθέα (80-74), που έφτασε στη νίκη με το τελικό 82-77.

Το Περιστέρι μετά από 13 αγώνες βρίσκεται στην 5η θέση με 19 βαθμούς (6-7).

Tα δεκάλεπτα: 18-15, 37-38, 58-52, 82-77.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΖΟΥΡΟΣ): Ρέι 10 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκραντ 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 7 (6 ασίστ), Αγραβάνης 26 (7/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/12 βολές, 10 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Χαντ 6, Γκίκας 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Σίμπσον 11 (3/5 τρίποντα).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 11 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 13 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Χρυσικόπουλος 7, Κατσίβελης 5, Μπράουν 6 (8 ριμπάουντ), Κόζι 13 (3/6 τρίποντα), Γκιέλο 8 (0/4 τρίποντα), Χρηστίδης 4 (6 ριμπάουντ), Γκρέι 10 (2), Ζουγρής.