Home Σπορ ΚΑΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: ΈΧΑΣΕ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ, 91-83 ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΑ
ΚΑΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: ΈΧΑΣΕ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ, 91-83 ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΑ

0
0

Το Περιστέρι bwin παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ηττήθηκε (91-83) στις λεπτομέρειες από τον Προμηθέα στην Πάτρα για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Από τη γραμμή των βολών το Περιστέρι bwin ηττήθηκε από τον Προμηθέα με 83-91, με τους Πατρινούς να εκτελούν 20 βολές έναντι μόλις δύο για την ομάδα των Δυτικών Προαστείων.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη κυριάρχησαν σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού όμως στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν ακριβά την αστοχία τους σε ελεύθερα σουτ.

Στην αρχή της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν (6-6 στο 3.30’’), όμως οι λύσεις από τους Τρέβις Σίμπσον και Άντονι Κάουαν Τζούνιορ επέτρεψαν στον Προμηθέα να πάρει μια σημαντική διαφορά (20-10 στο 6.40’’).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με δυο τρίποντα του Νίκου Χουγκάζ, αλλά και καλάθια από τους Ντένμον, Φρανσίσκο και Χάμερ πλησίασαν σε «απόσταση βολής» (29-27) πριν ευστοχήσει στη λήξη του πρώτου 10λεπτου (31-27) ο Νίκος Γκίκας.

Στο δεύτερο 10λεπτο ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο (38-33 στο 14’), βρέθηκε και στο +6 (43-37 στο 16’) και σ’ εκείνο το σημείο ο Κόντιτ σταμάτησε αντικανονικά τον Φρανσίσκο στερώντας ένα καθαρό καλάθι για τους «κυανοκίτρινους».

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δυο ομάδες να έχουν ισορροπία (47-47, στο 20’).

Στο δεύτερο μέρος το Περιστέρι bwin προηγήθηκε (54-57 στο 23.30’’) με τον Μίρο Μπίλαν, όμως ο Κουλμπόκα και ο Σίμπσον με τρίποντα έδωσαν «αέρα» 9 πόντων (64-55 στο 27’) στους γηπεδούχους.

Το Περιστέρι bwin ωστόσο με πιεστική άμυνα και καλάθια του Μάρκους Ντένμον που «συνδέθηκε» με το καλάθι επέστρεψαν (68-65 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Τρέβις Σίμπσον (δυο) και Άντονι Κάουαν Τζούνιορ πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα 12 πόντων (77-65 στο 32’), ενώ το διεύρυνε κιόλας στο +13 (84-71 στο 35’).

Στη συνέχεια το Περιστέρι bwin αντέδρασε αξιοποιώντας τα λάθη των γηπεδούχων και μείωσε σε 84-80 (στο 37’).

Μέχρι εκείνο το σημείο οι ελεύθερες βολές ήταν 18-2 για τους Πατρινούς με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν πάει στο μπόνους ούτε μια φορά, καθώς οι δυο βολές ήταν προϊόν επίθεσης που τελείωσε με «καλάθι και φάουλ»!

Μάλιστα στο 38’ με το σκορ να είναι 85-80 οι ελεύθερες βολές ήταν 20-2 υπέρ των Πατρινών. Εν τέλει το Περιστέρι bwin ηττήθηκε, καθώς παρά την προσπάθεια στο τέλος δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Κάρδαρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-27, 47-47, 68-65, 91-83.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 13 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 13 ασίστ), Μουράτος 4, Σίμπσον 23 (4/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Χογκ 11 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 10 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κοντίτ 15 (5/6 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Τσαϊρέλης 4, Γκίκας 7 (1), Τόμασον 4.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Μπίλαν 18 (9/14 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Φρανσίσκο 6 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πουλιανίτης 4, Ντένμον 19 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Κασελάκης 2, Κόλμαν, Μωραΐτης 9 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Ραντάνοβ 4, Χουγκάζ 6 (2), Χάμερ 15 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).