Home Σπορ ΚΑΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: ΉΤΤΑ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ, 80-86 ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑ
ΚΑΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: ΉΤΤΑ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ, 80-86 ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑ

0
0

Με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά η Καρδίτσα, απέδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη και υποχρέωσε το Περιστέρι σε εκτός έδρας ήττα με 80-86

Παρότι είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού το Περιστέρι ηττήθηκε εκτός έδρας στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης» από την Καρδίτσα με 80-86.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά προηγήθηκαν με 7-0 και 14-8 αλλά στη συνέχεια οι Θεσσαλοί ισορρόπησαν και ισοφάρισαν σε 14-14, για να κλείσει την πρώτη περίοδο το Περιστέρι προηγούμενο με 24-16. Στη δεύτερη περίοδο, η Καρδίτσα βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με 41-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι μπήκε φουριόζο και βρέθηκε στο +8 (50-58 στο 27’), ενώ διατήρησε τη διαφορά ως το τέλος του τρίτου 10λεπτου (60-67).

Στην τελευταία περίοδο η Καρδίτσα που έπαιζε την επιβίωση της αντέδρασε και πλησίασε σε… απόσταση αναπνοής (71-72 στο 34’). Πέρασε και μπροστά με καλάθι του Σον Έβανς (77-76 στο 36’). Η συνέχεια α΄νηκε στους γηπεδούχους που πετυχαίνοντας ένα επιμέρους 9-4 έφτασε εν τέλει στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τζιοπάνος, Τηγάνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 41-37, 60-67, 86-80

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Έβανς 7 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 4, Γκιουζέλης 5 (1), Γουέστ 4 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γκάλινατ 24 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα), Πρίτζετ 20 (7/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πίτερς, Αθηναίου 2, Γκάμπροβσεκ 17 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σαρικόπουλος 3 (4 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 17 (6/11 δίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Φρανσίσκο 13 (3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Ραντάνοβ 11 (1), Ντένμον 13 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές), Κασελάκης 6 (0/6 τρίποντα), Κόλεμαν, Μωραΐτης 9 (1), Χουγκάζ, Χάμερ 11