Home Σπορ ΚΑΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ:  ΝΙΚΗΦΟΡΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΜΕ ΣΠΑΝΟΥΛΗ ΣΤΟ BCL
ΚΑΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ:  ΝΙΚΗΦΟΡΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΜΕ ΣΠΑΝΟΥΛΗ ΣΤΟ BCL

0
0

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Βασίλη Σπανούλη στον πάγκο του Περιστερίου που επικράτησε εύκολα της Μπνέι Χερτζέλιγια εντός έδρας (86-70) στην πρεμιέρα του Basketball Champions League.

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησε με το «δεξί» τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Basketball Champions League. Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς, το Περιστέρι επικράτησε της ισραηλινής Μπνέι Χερτζέλιγια με 86-70.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή του παιχνιδιού επέβαλαν τον ρυθμό τους και με οδηγό την άμυνα έχτισαν μία διψήφια διαφορά που έφτασε ακόμα και στους 19 πόντους, με το σκορ στη λήξη του πρώτου μισού να διαμορφώνεται σε 51-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι διατήρησε τον ρυθμό και έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας η διαφορά εκτοξεύθηκε πάνω από 20 πόντους (60-38, 70-49).

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά μειώθηκε, με τους γηπεδούχους να κατεβάζουν ταχύτητα ωστόσο χωρίς να νιώσουν απειλή από τους φιλοξενούμενους και έφτασαν σε μία εύκολη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαέστρε, Μπακί, Γέβτοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 51-36, 73-54, 86-70.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 17 (7/10 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντένμον 10 (0/4 τρίποντα), Φρανσίσκο 16 (3/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Κασελάκης 6 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μωραΐτης 7 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 13 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκιουζέλης, Τζούστον 6, Πουλιανίτης 8 (2), Ραντάνοβ 3.

ΜΠΝΕΪ ΧΕΡΤΖΕΛΙΓΙΑ (Αχαρόνι): Κοέν 4 (4 ριμπάουντ), Χούκερ 10 (2/7 τρίποντα), Κεμπ 24 (9/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/9 βολές, 11 ριμπάουντ), Σαχάρ, Φαν Βλιτ 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπαμπ 10 (2/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάρτερ 9 (9 ριμπάουντ), Φέιγ 4, Κράβις (0/4 σουτ).